Provinz Izmir

İzmir (Türkiye İzmir), Ege sahilinde bulunan bir alandır. Başkenti İzmir'dir.

İlin 12.012 km²'lik bir alanda 4.165.415 nüfusa (2015 itibarıyla) sahip. Kuzeyde Balıkesir, doğu yönü Manisa, güneyi Aydın tarafından sınırlandırılmıştır. Plaka numarası 35'dir.

Nüfus yoğunluğu 348 nüfus / km² civarındadır. 1922'de İzmir'in yakalanmasından sonra Büyük Ateşe kadar bölgenin Hıristiyan ve Yahudi çoğunlukları vardı (bkz. Turkuaz coğrafi isimleri).

ilçeler

İzmir, 1984'ten beri büyük şehir olmuştur (Büyükşehir Belediyesi). 2014'teki bir idari reform sonrasında tüm iller doğrudan İzmir Belediye Başkanı'na bağlıdır. Belediyelerin eski belediye başkanları (Belediye) Muhtar rütbesine indirildi. Bu nedenle, 30 ilçe aynı anda belediyedir:

Landkreis Izmir

coğrafya

İzmir ili Ege Bölgesi'nin bir parçasıdır. En büyük nehirler Gediz, küçük Menderes ve Bakırçay'dır. Gediz, Foça'da denize akar. Karşıyaka'nın batısından İzmir Körfezine akıyordu. Fakat enkaz nehir tarafından akıtıldığı için kentin limanına girildiğinde silt tehdidinde bulundu. Dolayısıyla, Gediz 19. yüzyılın sonunda yönlendirildi, böylece doğrudan Ege'ye aktırabilir.

Werbung


LiveZilla Live Chat Software