Pazarcık

Pazarcık (Kürtçe: Bazarcix), Türkiye'de Kahramanmaraş ilinde 69.320 (2014) nüfusa sahip küçük bir kasaba ve ilçedir.

Bölgenin tarihi Roma İmparatorluğu'na kadar uzanmaktadır. Pazarcık, çağlar boyunca farklı halkların yerleşim yeri olmuştur, 11. yüzyılda Türklerin göç etmesinden bu yana Pazarcık'a Türkmen boyları yerleşmiştir. Pazarcık, Osmanlı Devleti'nde Halep Vilayeti'ne bağlıydı. 1877'de Pazarcık adliyeye (Kaza) yükseltildi ve 1917'de belediye başkanlığı kuruldu. Belediye binası zamanla çok küçük hale geldiğinden, 1938'de bir demiryolu hattının birkaç kilometre ilerisinde yeni bir belediye binası inşa edildi. 1941 yılında ilçe merkezi Bağdır-ı Kebir'den (bugünkü Ulubahçe) bugünkü Pazarcık olan Bağdin-i Sağir'e taşınmıştır. Bugün Pazarcık belediyesine ek olarak dört belediye (Belediye), 77 köy (Köy) ve 94 mezra daha bulunmaktadır: Büyüknacar, Evri, Narlı ve Yumaklıcerit.

İl yakınında, ilçenin tek akarsuyu üzerinde, çevre ilçelere içme suyu ve tarım suyu sağlayan Kartalkaya Barajı bulunmaktadır.

Nüfus çoğunlukla Kürtlerden oluşuyor; Geleneksel olarak birçok Alevi de burada yaşıyor. Bölge, PKK ile Türk ordusu arasındaki çatışmalarla da biliniyor.