Türkoğlu

Türkoğlu (1960 yılına kadar Eloğlu), Türkiye'de Kahramanmaraş ilinde bir şehir ve ilçeyi ifade eder. Türkoğlu şehrinin yaklaşık 15.000 nüfusu vardır. 2014 yılındaki bölgesel reformdan bu yana belediye (Belediye), aynı adı taşıyan ilçe (İlçe) ile uyumludur. Tüm eski köyler (Köy) şimdi belediyenin 44 mahallesi (Mahalle) haline geldi. Türkoğlu İlçesi, ilin güneyinde, Gaziantep ve Osmaniye ile sınır komşusudur. İl merkezine uzaklığı 26 km'dir. Türkoğlu, deniz seviyesinden 480 m yükseklikte bir tarım ovasının kenarında yer almaktadır. Kentin kuzeydoğusunda engebeli bir manzara uzanır.

Mekanın tarihi 160 yıl öncesine kadar gidiyor. 1944 yılına kadar Türkoğlu bir köydü ve daha sonra Nahiye'ye yükseltildi. Şubat 1960'ta Eloğlu'nun adı Türkoğlu olarak değiştirildi ve Nisan 1960'ta ilçe ilan edildi. Şehir artık bir belediye statüsüne sahip. Türkoğlu demiryolu ağına bağlı ve tren istasyonu var.

Yerin şimdiki adı "Türk oğlu" anlamına gelmektedir. Eski adı (Eloğlu) "yabancının oğlu" anlamına geliyordu. Kürtler burayı "Kürtlerin oğlu" (Kürtçe telaffuz Kirdoxlî) olarak adlandırıyor. Eloğlu'nun isminin Türkoğlu olarak değiştirilmesi, Adnan Menderes'in kişisel önerisine geri döndü.

1911 yılında, ilçe merkezinin yaklaşık altı kilometre güneydoğusundaki Hacıbebek köyünde, şimdi Adana Arkeoloji Müzesi'nde bulunan Hacıbebekli'nin geç Hitit steli İngiliz arkeolog John Garstang tarafından bulundu. Kentin yaklaşık 8 kilometre güneyindeki Gavur Gölü'nde bir mamut iskeleti bulundu ve şu anda Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor.